Planul de guvernare: Fond de investiții din profitul companiilor energetice; abrogarea legii care impune companiilor de stat distribuirea anuală a dividendelor

Moderator
3 Min Citire
Sursa foto: PROFILUX IMAGES
program de guvernare profitul companiilor din energie repartizat intr un fond de investitii legislatia ce obliga companiile de stat sa emita anual dividende se abroga 6a3aaf87e15cb

Plan de guvernare: Fond de investiții din profitul companiilor energetice

Profitul companiilor din energie va fi direcționat către un fond de investiții pentru sectorul energetic, iar legislația actuală, care obligă companiile de stat să distribuie dividende anual, va fi abrogată. Aceste măsuri sunt incluse în programul de guvernare propus de prim-ministrul desemnat Adrian Veștea.

Reforme pentru sectorul energetic

Ministerul Energiei, împreună cu alte instituții guvernamentale, va iniția o serie de măsuri și reforme menite să transforme sectorul energetic al României. Obiectivele includ stabilizarea prețurilor, combaterea ineficiențelor și asigurarea securității energetice pe termen lung. Reformele vizează restructurarea companiilor de stat, modernizarea infrastructurii și promovarea noilor tehnologii.

Restructurarea companiilor de stat

Ministerul Energiei a lansat un plan de reorganizare a companiilor din portofoliul său, continuând optimizarea costurilor și a managementului. Vor fi efectuate fuziuni și reorganizări strategice, cum ar fi integrarea Electrocentrale Grup cu Electrocentrale București (ELCEN). De asemenea, se va realiza o analiză de eficiență pentru fiecare autoritate centrală și companie de stat, sprijinind propunerile de desființare sau eficientizare.

Obiectivele de eficiență și reducerea risipei

Programul de guvernare prevede o reducere a risipei prin introducerea de normative de cheltuieli și evaluarea anuală a performanței membrilor executivi. Se va urmări eliminarea beneficiilor nejustificate și reducerea cheltuielilor cu bunuri și servicii, cu excepția investițiilor.

Publicitate
Ad Image

Investiții în sectorul energetic

Ministerul Energiei se confruntă cu entități aflate în dificultate, precum Compania Națională a Huilei și RADET. Programul prevede renegocierea planului de restructurare al Complexului Energetic Oltenia, corelarea închiderii capacităților pe cărbune cu construirea de noi capacități pe gaze naturale și energii regenerabile. Se are în vedere și creșterea capacităților de producție în domeniul nuclear și al energiilor regenerabile, precum și finalizarea investițiilor hidroenergetice sistate.

Prioritățile în sectorul de petrol și gaze

Se vizează valorificarea zăcămintelor de gaze din Neptun Deep și Caragele, cu scopul dublării producției de gaze începând cu 2027. Vor fi construite și finalizate noi centrale pe gaze naturale, iar în domeniul energiei regenerabile se dorește instalarea a peste 5.000 MW eolieni și solari până în 2027.

Digitalizarea și debirocratizarea proceselor

Programul include măsuri de digitalizare a proceselor și debirocratizare, prin dezvoltarea de platforme digitale automate pentru autorizări. Vor fi implementate soluții de securitate cibernetică și un Centru de Răspuns la Incidente de Securitate Cibernetică în Energie.

Concluzie

Planul de guvernare propus de prim-ministrul desemnat Adrian Veștea vizează transformarea sectorului energetic din România prin investiții strategice, restructurarea companiilor de stat și implementarea unor măsuri de eficiență și digitalizare, având potențialul de a asigura securitatea energetică și competitivitatea pe termen lung.

Distribuie acest articol
Niciun comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *